Vesmír jako na dlani
Jako tisíce světlušek, blyštivých drahokamů nebo sklíček zrcadlících světlo měsíce vypadá noční obloha nad pohořím Himálaj. Temné nebe jako prošité bezpočtem světélek zachytil při svých cestách mladý fotograf Anton Jankovoy. Takhle nějak vypadá pozemské okno do kosmu.
Až oslnivě třpytivá je noční obloha nad obřími vrcholy Himálaje.
Podívat se do srázů asijského pohoří Himálaj je snem řady horalů a cestovatelů. Naprostým unikátem je mimo jiné proto, že 10 ze 14 nejvyšších vrcholů světa se nachází právě zde. Královnou oněch osmitisícovek je hora Mount Everest se svými 8848 metry nad mořem převyšující zároveň všechny světové horské vrcholy.
Říká se, že by si měl člověk něco přát, když padá hvězda. Možná to platí i v případě, že je při pádu vyfotografovaná.
Hned po Everestu je nejvyšší horou Himálaje Čchokori neboli K2. Dosahuje výšky 8611 metrů a drží rekord v počtu nevydařených výstupů. Svahy Čchokori jsou totiž o poznání strmější a náročnější než terén Mount Everestu. Třetí pozici nejvyšších hor Himálaje obsadil vrchol Kančendženga tyčící se do výšky 8586 metrů. Tento komplikovaný název se z tibetštiny volně překládá jako Pět pokladnic velkého sněhu.
K cestám fotografa Jankovoye nepatří jen focení, ale i náhled do odlišných kultur a civilizací.
Příroda Himálaje je pestrá – zasněžená a mrazivá, rozkvetlá a voňavá, ale i nevyzpytatelná a nemilosrdná. Vydat se sem vyžaduje přípravu, odměna za námahu se ale záhy dostaví. Pohledy, které se tu horalům nabízejí, patří mezi neopakovatelné. Své okouzlení čistotou himálajské noční oblohy se pokusil zachytit ve své sérii snímků kromě jiných umělců i ukrajinský fotograf Anton Jakovoy.
Pohled jako v pohádce či snu.